Co sprawia, że organizacja jest zwinna?

squirrel, agile, tree-4180592.jpg

Wiele tradycyjnych organizacji skupia się bardziej na kontroli, przewidywalności i wykorzystaniu zasobów niż zdolności adaptacyjnych i uczenia się. 

Z tym związane jest pewna prawidłowość, którą można nazwać opóźnionym uczeniem się. To z kolei utrudnia podjejmowanie decyzji o właściwym kierunku działania , a sztywność sprawia, że reagowanie na nowe informacje jest kosztowne. 

Zacznijmy od tego, że zwinna organizacja może dostosować się do zmieniających się wymagań rynku zarówno szybko, jak i niskim kosztem. 

Dzieje się tak ponieważ uczy się szybciej niż jej konkurenci i wykorzystuje to wiedzę natychmiast do najbardziej wartościowej pracy i unika marnowania zasobów na pracę o niskiej wartości.

Zwinność organizacyjna wynika z następujących zdolności:

  • Praca podzielona jest na krótkie iteracje, w których pomysły zamieniają się w wartość.
  • Szybko otrzymywane informacje zwrotne dają odpowiedź czy podejmowane działania są efektywne. A jeśli nie dają możliwość skutecznej zmiany kierunku.
  • Zespoły mogą rozwiązywać szeroki zakres problemów.

Sercem organizacji zwinnych są samozarządzające się, wielofunkcyjne zespoły, które tworzą wartość dla firmy. 

W organizacjach zwinnych zespoły samoorganizują się, aby w pełni wykorzystać swój potencjał intelektualny. 

Jeśli organizują się nieoptymalnie, poprawiają i nieustannie dostosowują się, ponieważ uczą się.

Posiadanie wielu zespołów Agile nie wystarczy do osiągnięcia zwinności na dużą skalę — potrzebna jest również odpowiednia kultura organizacyjna, strategia i przywództwo które umożliwią tym zespołom odniesienie sukcesu. 

Na szczęście prawie wszystko jest możliwe.