Paraliż decyzyjny i opcje działań

Paraliż decyzyjny, czyli jak się ma słoik dżemu do opcji działań

Czy wiele opcji działań może spowodować paraliż decyzyjny? – zapytał mnie uczestnik warsztatu, w którym brali udział dyrektor operacyjny i menedżerowie, przygotowujący się do wprowadzenia kluczowych zmian. Właśnie byliśmy w trakcie modułu o generowaniu opcji działań, więc pytanie było „na czasie”.

Od przybytku... głowa boli?

Kiedy zespół wdrażający zmianę przygotuje wiele opcji działań, to może znaleźć się w sytuacji podobnej jak z promocją dżemu. Co ma do tego dżem? Już tłumaczę.

Na warsztacie „Zwinne Zarządzanie Zmianą” pokazuję jak tworzyć i wybierać najkorzystniejsze opcje działań. Kiedy padło pytanie o paraliż decyzyjny, to opowiedziałem o eksperymencie dotyczącym promocji dżemu:

Badacze z Uniwersytetu Columbia obserwowali zachowania konsumentów w sklepie spożywczym. Jednego dnia wystawiono w sklepie stolik z 6 rodzajami dżemu do degustacji i klienci byli zachwyceni. 
Innego dnia zaproponowano 24 rodzaje dżemu i akcja cieszyła się jeszcze większą popularnością niż poprzednio.

Dopiero patrząc na sprzedaż zauważono, że klienci, którzy wybierali spośród 6 rodzajów dżemu, kupowali jeden z nich 10 razy częściej niż klienci, którzy mogli wybierać spośród 24 różnych słoiczków.

Paraliż decyzyjny - jak się bronić?

Na warsztacie Zwinne Zarządzanie Zmianą pokazuję dwie drogi radzenia sobie w sytuacji generowania opcji dojścia do celu zmiany:

1. Pokazuję, jak ograniczać liczbę opcji np. odrzucając tzw. „fałszywe opcje”.

2. Przekazuję uczestnikom narzędzia, które pozwalają na wybór nawet spośród kilkudziesięciu opcji.

Potem wyjaśniam, że najważniejsze w zwinnym podejściu do zmiany jest odejście od wyboru typu: kupić lub nie jeden rodzaj dżemu, czyli rozpatrywanie tylko jednej opcji.
ną nawiązuję do powyżej przedstawionych badań w praktyce. Pokazuję uczestnikom różne narzędzia, które pozwalają generować, jak najwięcej opcji działań.

W kolejnym module warsztatu pokazuje, jak spośród wielu opcji działań (czasem kilku, a czasem nawet 100) wybrać najkorzystniejsze dla danego projektu zmiany.

Podsumowanie

Uczestnicy szkolenia „Zwinne Zarządzanie Zmianą” podkreślają, że rezygnacja z wąskiego spojrzenia na dojście do celu pozwoliło im na dostrzeżenie wielu skutecznych działań, a poznane narzędzia uchroniły przed paraliżem decyzyjnym.

A według ciebie, jak narzędzia ułatwiające wybór najkorzystniejszych opcji działań mogą przydać się menedżerom w ich codziennej pracy?

Jeśli myślisz o wdrażaniu ważnych zmian w firmie lub zespole, to skontaktuj się z nami:

Zwinność to przyszłość Twojej firmy?

Jeżeli masz poczucie, że warto rozwijać kompetencje przyszłości w obszarze Zwinnego Zarządzania Zmianą, to porozmawiajmy, co możemy zrobić razem

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *